Etua on vuonna 2008 perustettu Suomen ensimmäinen lainavertailuyritys. Suomen ensimmäinen lainavertailuyritys.
Asiakaspalvelu: 09 2316 3611 | arkisin klo 10–15 | asiakaspalvelu@etua.fi

Osinkokalenteri

8.3.2024
Löydä osinkokalenterista kaikki Helsingin pörssissä listattujen osakkeiden osingot vuodelle 2024.

Löydä osinkokalenterista kaikki Helsingin pörssissä listattujen osakkeiden osingot vuodelle 2024. Näet mm. osingonmaksupäivät, tuottoprosentit ja paljon muuta hyödyllistä tietoa sijoituspäätöksesi tueksi.

Sivun lopusta löydät lisätietoja taulukon sisällöstä.

Osinkokalenteri 2024

NimiIrtoaminenTäsmäytysMaksuOsinkoTuotto %Lisätieto
Nokia2025-02-032025-02-042025-02-130.0325 *0,9695704
Purmo Group2025-01-162025-01-172025-01-240.09 *1,2968299Pääomanpalautus
Kesko B2025-01-132025-01-142025-01-210.25 *1,4637002
Kesko A2025-01-132025-01-142025-01-210.25 *1,4417531
Citycon2024-12-192024-12-202024-12-310.075 *1,9480519Hallituksen valtuutus
UPM-Kymmene2024-10-302024-10-312024-11-070.75 *2,4445894
Kemira2024-10-282024-10-292024-11-050.34 *2,007084
Consti2024-10-252024-10-282024-11-040.3 *2,9850745
Metso2024-10-242024-10-252024-11-010.18 *1,7919363
Elisa2024-10-222024-10-232024-10-301.12 *2,6272578
Nokia2024-10-212024-10-222024-10-310.0325 *0,9695704
Purmo Group2024-10-172024-10-182024-10-250.09 *1,2968299Pääomanpalautus
Orion B2024-10-152024-10-162024-10-230.81 *2,2638345
Orion A2024-10-152024-10-162024-10-230.81 *2,26257
Kesko B2024-10-142024-10-152024-10-220.26 *1,5222483
Kesko A2024-10-142024-10-152024-10-220.26 *1,4994233
Inderes2024-10-142024-10-152024-10-220.43 *2,3433242
Terveystalo2024-10-082024-10-092024-10-160.15 *2,0408163
Orthex2024-10-012024-10-022024-10-090.1 *1,5649452
Neste2024-10-012024-10-022024-10-090.6 *2,3952096
Fortum2024-10-012024-10-022024-10-090.57 *4,734219
Valmet2024-09-302024-10-012024-10-100.67 *2,7346938
Huhtamäki2024-09-302024-10-012024-10-080.52 *1,3800424
United Bankers2024-09-262024-09-272024-10-040.5 *2,9940119Pääomanpalautus
F-Secure2024-09-262024-09-272024-10-040.035 *1,9337016
Kreate Group2024-09-252024-09-262024-10-030.18 *2,3255813
eQ2024-09-242024-09-252024-10-020.4 *2,8050492
TietoEVRY2024-09-202024-09-232024-10-030.735 *3,4377923
Citycon2024-09-202024-09-232024-09-300.075 *1,9480519Hallituksen valtuutus
Fondia2024-09-192024-09-202024-09-270.2 *2,8490028Muu
Fiskars A2024-09-132024-09-162024-09-230.41 *2,559301
Wärtsilä B2024-09-102024-09-112024-09-180,161,1235955
Olvi A2024-08-262024-08-272024-09-030.6 *1,9575857
Nokia2024-07-222024-07-232024-08-010.0325 *0,9695704
Purmo Group2024-07-182024-07-192024-07-260.09 *1,2968299Pääomanpalautus
Kesko B2024-07-152024-07-162024-07-230.25 *1,4637002
Kesko A2024-07-152024-07-162024-07-230.25 *1,4417531
Uponor2024-07-012024-07-020 *0
Lifeline SPAC I2024-06-202024-06-240 *0
Citycon2024-06-192024-06-202024-06-280.075 *1,9480519Hallituksen valtuutus
Caverion2024-06-132024-06-140 *0
Biohit B2024-06-062024-06-070 *0
Cargotec2024-05-312024-06-032.15 *3,4455128
Fifax2024-05-242024-05-270 *0
Koskisen2024-05-172024-05-200.32 *4,9612403
Efecte2024-05-172024-05-200 *0
QPR Software2024-05-162024-05-170 *0
Mandatum2024-05-162024-05-172024-05-240.33 *8,167306
Optomed2024-05-132024-05-140 *0
Incap2024-05-132024-05-140 *0
Loihde2024-05-082024-05-091 *7,662835
Endomines Finland2024-05-082024-05-090 *0
Meriaura Group2024-05-042024-05-050 *0
Modulight2024-05-032024-05-060 *0
Eagle Filters Group2024-05-032024-06-030 *0
Nokian Renkaat2024-05-022024-05-030.55 *6,5491786
Saga Furs C2024-04-292024-04-300.66 *5,15625
Keskisuomalainen A2024-04-292024-04-302024-05-080.55 *5,7894735
Harvia2024-04-292024-04-300.68 *2,007084
Bioretec2024-04-292024-04-300 *0
Scanfil2024-04-262024-04-290.23 *2,857143
Sampo A2024-04-262024-04-291.8000001 *4,5489006normal+other
Metso2024-04-262024-04-292024-05-070.18 *1,7919363
Ilkka22024-04-262024-04-292024-05-070.2 *6,289308
Ilkka12024-04-262024-04-292024-05-070.2 *5,7471266
Huhtamäki2024-04-262024-04-292024-05-070.53 *1,4065818
Digitalist Group2024-04-262024-04-290 *0
Viafin Service2024-04-252024-04-260.55 *3,642384
SSAB B2024-04-252024-04-260.44 *6,6848984
SSAB A2024-04-252024-04-260.44 *6,5967016
Viking Line2024-04-242024-04-251 *5,050505
Sotkamo Silver2024-04-242024-04-250 *0
Elecster A2024-04-242024-04-252024-05-020.05 *1,3020834
Atria A2024-04-242024-04-250.6 *6,2761507normal+capital_return
Nokia2024-04-222024-04-232024-05-030.0325 *0,9695704
Rapala VMC2024-04-192024-04-220 *0
Kamux2024-04-192024-04-220.17 *3,1336405
Investors House2024-04-192024-04-220.33 *6,547619
Honkarakenne B2024-04-192024-04-220.09 *2,903226Pääomanpalautus
HKScan A2024-04-192024-04-220 *0
Sanoma2024-04-182024-04-192024-04-260.13 *2
Purmo Group2024-04-182024-04-192024-04-260.09 *1,2968299Pääomanpalautus
Nurminen Logistics2024-04-182024-04-190.06 *5,3097343Pääomanpalautus
EcoUp2024-04-182024-04-190 *0
Boreo2024-04-182024-04-190 *0
Anora Group2024-04-182024-04-190.22 *4,480652
Nanoform Finland2024-04-172024-04-180 *0
Marimekko2024-04-172024-04-182024-04-250.37 *3,1302876
Tecnotree2024-04-162024-04-170 *0
Elisa2024-04-152024-04-162024-04-231.13 *2,6507154
Aspo2024-04-152024-04-162024-04-230.24 *4,2328043
Toivo Group2024-04-122024-04-150 *0
Teleste2024-04-122024-04-150 *0
Ovaro Kiinteistösijoitus2024-04-122024-04-130.13 *3,5422344
NYAB2024-04-122024-04-152024-04-220.014 *2,834008Pääomanpalautus
Inderes2024-04-122024-04-152024-04-220.42 *2,2888284
Digital Workforce2024-04-122024-04-150 *0
Apetit2024-04-122024-04-152024-04-230.75 *5,7251906
Telia Company2024-04-112024-04-120.044 *2,02113
Taaleri2024-04-112024-04-122024-04-191 *10,111223
Relais Group2024-04-112024-04-120.22 *1,7391304
Pihlajalinna2024-04-112024-04-120.07 *0,92470276
NoHo Partners2024-04-112024-04-120.43 *5,321782
Componenta2024-04-112024-04-120 *0
Bittium2024-04-112024-04-122024-04-190.03 *0,6315789
Administer2024-04-112024-04-120 *0
Raisio V2024-04-102024-04-110.14 *7,253886normal+other
Raisio K2024-04-102024-04-110.14 *6,763285normal+other
Orthex2024-04-102024-04-112024-04-180.11 *1,7214397
Lemonsoft2024-04-102024-04-112024-04-220.14 *2,173913
Glaston2024-04-102024-04-110.05 *6,25
Etteplan2024-04-102024-04-112024-04-180.3 *2,3622048
Eezy2024-04-102024-04-110 *0
Martela A2024-04-082024-04-090 *0
Alma Media2024-04-082024-04-092024-04-160.45 *4,6296296
Wulff Group2024-04-052024-04-060.15 *6,122449
Verkkokauppa.com2024-04-052024-04-080 *0
UPM-Kymmene2024-04-052024-04-082024-04-160.75 *2,4445894
Suominen2024-04-052024-04-082024-04-150.1 *3,690037
Sitowise Group2024-04-052024-04-080 *0
Revenio Group2024-04-052024-04-080.38 *1,4350454
Raute A2024-04-052024-04-080.1 *0,9259259
Ponsse2024-04-052024-04-082024-04-150.55 *2,3305085
Outokumpu2024-04-052024-04-082024-04-150.26 *6,6107297
Gofore2024-04-052024-04-082024-04-150.47 *2,1171172
Enersense2024-04-052024-04-080 *0
Dovre Group2024-04-052024-04-082024-04-110.01 *2,4813895
Aiforia Technologies2024-04-052024-04-080 *0
Siili Solutions2024-04-042024-04-052024-04-120.26 *2,838428
Robit2024-04-042024-04-050 *0
Consti2024-04-042024-04-052024-04-120.4 *3,9800994
Aktia Pankki A2024-04-042024-04-052024-04-120.7 *7,4786325
Kesla A2024-04-032024-04-040.1 *2,631579
Nexstim2024-04-022024-04-030 *0
Witted Megacorp2024-03-282024-04-020 *0
Trainers´ House2024-03-282024-04-010 *0
Solteq2024-03-282024-04-020 *0
Netum2024-03-282024-04-020 *0
Neste2024-03-282024-04-022024-04-090.6 *2,3952096
Konecranes2024-03-282024-04-022024-04-101.35 *2,7256207
Kempower2024-03-282024-04-020 *0
Innofactor2024-03-282024-04-022024-04-090.07 *5,3030305Pääomanpalautus
Detection Technology2024-03-282024-04-022024-04-090.23 *1,7692307
CapMan2024-03-282024-04-022024-04-090.06 *3,051882
Betolar2024-03-282024-04-020 *0
Ålandsbanken B2024-03-272024-03-282024-04-082.65 *7,4229693other+normal
Ålandsbanken A2024-03-272024-03-282024-04-082.65 *7,0666666other+normal
Vaisala A2024-03-272024-03-282024-04-120.75 *2,0026703
Terveystalo2024-03-272024-03-282024-04-080.15 *2,0408163
Partnera2024-03-272024-03-280 *0
Oma Säästöpankki2024-03-272024-03-282024-04-081 *4,8192773normal+other
Olvi A2024-03-272024-03-282024-04-180.6 *1,9575857
Metsä Board B2024-03-272024-03-282024-04-090.25 *3,7037036
Metsä Board A2024-03-272024-03-282024-04-090.25 *3,2299743
Lamor2024-03-272024-03-280 *0
Kesko B2024-03-272024-03-282024-04-090.26 *1,5222483
Kesko A2024-03-272024-03-282024-04-090.26 *1,4994233
Exel Composites2024-03-272024-03-280 *0
SSH Communications Security2024-03-262024-03-270 *0
SRV Yhtiöt2024-03-262024-03-270 *0
Kreate Group2024-03-262024-03-272024-04-090.3 *3,875969
Fortum2024-03-262024-03-272024-04-050.58 *4,8172755
Enento Group2024-03-262024-03-272024-04-050.5 *2,9515939
Valmet2024-03-252024-03-262024-04-110.68 *2,7755103
United Bankers2024-03-252024-03-262024-04-040.5 *2,9940119
PunaMusta Media2024-03-232024-03-240 *0
Stockmann B2024-03-222024-03-250 *0
Piippo2024-03-222024-03-250 *0
Nordea Bank2024-03-222024-03-252024-04-030.92 *8,048994
Lassila & Tikanoja2024-03-222024-03-252024-04-030.49 *5,36105
Fodelia2024-03-222024-03-252024-05-030.08 *1,5873016
eQ2024-03-222024-03-252024-04-030.4 *2,8050492
WithSecure2024-03-212024-03-220 *0
Vincit2024-03-212024-03-222024-04-020.1 *3,7878788
Stora Enso R2024-03-212024-03-222024-04-040.1 *0,86169755
Stora Enso A2024-03-212024-03-222024-04-040.1 *0,86206895
Orion B2024-03-212024-03-222024-04-030.81 *2,2638345
Orion A2024-03-212024-03-222024-04-030.81 *2,26257
LeadDesk2024-03-212024-03-220 *0
Kemira2024-03-212024-03-222024-04-040.34 *2,007084
Heeros2024-03-212024-03-220 *0
Fondia2024-03-212024-03-222024-04-030.32 *4,5584044
Digia2024-03-212024-03-222024-04-020.17 *3,1835206
Alisa Pankki2024-03-212024-03-220 *0
Aallon Group2024-03-212024-03-222024-04-030.22 *2,5171626
Oriola B2024-03-202024-03-212024-04-110.07 *6,3636365
Oriola A2024-03-202024-03-212024-04-110.07 *6,1135373
Citycon2024-03-202024-03-212024-03-280.075 *1,9480519Hallituksen valtuutus
Admicom2024-03-202024-03-212024-03-280.7 *1,6317016
Finnair2024-03-192024-03-200 *0
Talenom2024-03-182024-03-192024-03-260.19 *3,564728
YIT2024-03-152024-03-180 *0
Titanium2024-03-152024-03-182024-03-251.16 *7,707641normal+other
Kojamo2024-03-152024-03-180 *0
Evli2024-03-152024-03-182024-03-251.16 *5,7711444
Alexandria Group Oyj2024-03-152024-03-182024-03-250.78 *8,571428
TietoEVRY2024-03-142024-03-152024-04-030.735 *3,4377923
Purmo Group2024-03-142024-03-152024-03-220,091,2968299Pääomanpalautus
Merus Power2024-03-142024-03-150 *0
Fiskars A2024-03-142024-03-152024-03-220.41 *2,559301
F-Secure2024-03-142024-03-152024-03-220.035 *1,9337016
Qt Group2024-03-132024-03-140 *0
LapWall2024-03-132024-03-142024-03-210.13 *4,180064
Wärtsilä B2024-03-082024-03-112024-03-180,161,1235955
Kone2024-03-012024-03-042024-03-111,754,0453076
Panostaja2024-02-082024-02-0900
Telia Company2024-02-022024-02-052024-02-080,0442,02113
Nokia2024-01-292024-01-302024-02-080,030,89498806
Asuntosalkku2024-01-242024-01-2500
Aspo0.23 *4,0564375Pääomanpalautus
Bittium0.03 *0,6315789Muu
CapMan0.04 *2,034588Muu
Dovre Group2024-10-310.01 *2,4813895Muu
Enento Group0.5 *2,9515939Hallituksen valtuutus
Enersense0.1 *2,5188916Hallituksen valtuutus
Innofactor0.07 *5,3030305Hallituksen valtuutus
Musti Group0.6 *2,3715415Hallituksen valtuutus
Norrhydro Group0.03 *1,9354838
Reka Industrial2 *25,252525
Relais Group0.22 *1,7391304
Sanoma0.13 *2
Sanoma0.11 *1,6923077
Springvest0.06 *1,221996Hallituksen valtuutus
Springvest0.09 *1,8329939Pääomanpalautus
Stora Enso A0.2 *1,7241379Hallituksen valtuutus
Stora Enso R0.2 *1,7233951Hallituksen valtuutus
Tallink Grupp0.06 *8,620689
Telia Company0.044 *2,02113
Telia Company0.044 *2,02113
Telia Company0.044 *2,02113

Taulukon sisältö

Tähtimerkki * tarkoittaa ehdotettua osinkoa.

Tuotto-% on laskettu suhteuttamalla kyseisen osingonmaksuerän osinko uusimpaan päätöskurssiin.

Osinkoihin ja tuottoprosentteihin on tehty tarvittaessa anti-, splitti- ja vastaavien tapahtumien korjaus. Tällaisissa tapauksissa alkuperäinen osinko on esitetty suluissa korjatun osingon jälkeen.

Lisätieto-sarakkeessa on maininta, jos kyseessä ei ole normaalista käteisosingosta:

  • Hallituksen valtuutus: Hallitus päättää myöhemmin mahdollisesta osingonjaosta. Mainittu summa on valtuutuksen maksimimäärä, eikä sitä välttämättä makseta kokonaan tai lainkaan.
  • Muut osingonluonteiset maksut: Nämä voivat poiketa verotuksellisesti normaaleista osingoista. Lisätietoa löytyy yhtiön tilinpäätöstiedotteesta tai suoraan yhtiöltä.

Osinkosumma voi sisältää samana päivänä irtoavat pääoman palautukset ja muut vastaavat erät.

Tietoa osingoista

Osingoista yleensä:
Osakeyhtiölain mukaan osinko-oikeus kuuluu osakkeenomistajalle, joka on merkitty osakkeenomistajaksi yhtiön osakasluetteloon yhtiökokouksessa määrättynä osingon täsmäytyspäivänä. Osingon saadakseen on osake ostettava tai omistettava viimeistään yhtiökokouspäivänä. Tällöin ostaja on täsmäytyspäivänä kaupan selvitessä (kauppapäivä plus kolme selvityspäivää) merkitty osakkeenomistajaksi.

Osingon irtoamispäivä:
Osinko irtoaa osakkeesta yleensä yhtiökokousta seuraavana pankkipäivänä. Tämä tarkoittaa käytännössä, että osinko irtoaa yhtiökokouspäivän ja sitä seuraavan päivän välisenä yönä klo 24. Jos ostat osakkeen osingon irtoamisen jälkeen, et ole oikeutettu osinkoon, vaikka kauppa tehtäisiin ennen täsmäytyspäivää. Osinko jää tällöin myyjälle. Jos yhtiökokous on valtuuttanut hallituksen päättämään osingonmaksusta, hallituksen päätöspäivä rinnastetaan yhtiökokouspäivään.

Osingonmaksun täsmäytyspäivä
Yhtiö itse määrää osingonmaksun täsmäytyspäivän ja osingon maksupäivän Arvopaperikeskuksen sääntöjen mukaisesti. Täsmäytyspäivä voi olla aikaisintaan toinen selvityspäivä yhtiökokouspäivän jälkeen eli käytännössä irtoamispäivää seuraava pankkipäivä. Suurin osa yhtiöistä noudattaa tätä aikataulua.

Osingonmaksupäivä
Osingonmaksupäivä on yleensä viides pankkipäivä täsmäytyspäivästä. Yhtiö voi kuitenkin itse päättää maksupäivän, eikä sitä ole erikseen määrätty.

Lähde: Kauppalehti

Lue seuraavaksi


Selvitys: Näissä kaupungeissa saat auton nopeiten huoltoon

15.4.2024

Etua Oy selvitti yhteistyössä AutoJerryn kanssa, kuinka nopeasti autolle saa huoltoaikoja vuoden eri kuukausina ja kuinka kauan huoltoaikojen saaminen kestää Suomen suurimmissa kaupungeissa.


Kotitalousvähennys 2021 on merkittävä etu, joka kannattaa hyödyntää.

Kotitalousvähennys 2024 – kuinka haetaan ja milloin?

5.4.2024

Kotitalousvähennys on merkittävä etu, joka kannattaa hyödyntää. Kotitalousvähennyksen hakeminen on tärkeä osa taloudenhallintaa monelle suomalaiselle. Mutta miten tämä vähennys sitten haetaan? Verottajan sivuilla annettu ohjeistus on selkeä, mutta se saattaa silti herättää kysymyksiä. […]


Mikä on paras luottokortti? – Luottokorttivertailu 2024 

4.4.2024

Etua Oy selvitti Suomessa käytettävien luottokorttien luottorajat, lainakorot ja vuosimaksut vuonna 2024.


Copyright © 2024 Etua.fi